Запись на прием к врачу

ДНК–зонди

Діагностичні засоби, створені на основі аналізу генетичних структур, що визначають індивідуальність кожного організму, мають загальну назву - ДНК-зонди. Усі вони базуються на принципі комплементарності нуклеотидів (праймерів), штучно синтезованих людиною.
Серед методів визначення специфічного зв'язування таких зондів із геномом збудника перше місце за чутливістю посідає полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), яка дає можливість визначити практично одну молекулу ДНК.

ПЛР – це штучний процес багаторазового копіювання (ампліфікації) специфічної послідовності ДНК, що здійснюється in vitro. Копіювання ДНК при ПЛР здійснюється спеціальним ферментом – ДНК – полімеразою, так само як і в клітинах живих організмів. ДНК – полімераза, рухаючись по одному ланцюгу ДНК (матриці), синтезує комплементарну їй послідовність ДНК. Важливо, що ДНК-полімераза не може почати синтез ланцюга ДНК ?з нуля?, їй необхідний короткий ?затравочний? ланцюг PHK чи ДНК, до якого вона може почати приєднувати нуклеотиди. Основний принцип ПЛР полягає у тому, що реакція полімеризації (синтезу полімерного ланцюга ДНК із мономерних нуклеотидних ланок) ініціюється специфічними праймерами (короткими фрагментами ?затравочної? ДНК) у кожному з безлічі повторюваних циклів. Специфічність ПЛР визначається здатністю праймерів ?упізнавати? строго визначену ділянку ДНК і зв'язуватися з нею відповідно до принципу молекулярної комплементарності.

Універсальність, висока чутливість і відносна простота виконання зробили метод ПЛР незамінним для вирішення різноманітних завдань клінічної діагностики, таких як пряме виявлення й ідентифікація збудників захворювань, молекулярне типування і дослідження властивостей патогенних мікроорганізмів, аналіз мутацій, пов'язаних з генетичними захворюваннями у людини, ідентифікація особистості людини тощо.
Онлайн консультация врача
<< | >>
Источник: Реферат. Біотехнологічня підходи до отримання вакцин, діагностичних та лікувальних препаратів. 2011

Еще по теме ДНК–зонди:

 1. Рестрикция геномной ДНК
 2. Репликация ДНК
 3. Вирусная ДНК
 4. Генетические стратегии ДНК-геномных вирусов
 5. Переосаждение ДНК (РНК)
 6. Функция метилирования ДНК
 7. Технологія рекомбінантних ДНК
 8. Распространение метилирования ДНК
 9. Выделение ДНК из лейкоцитов
 10. Будова молекули ДНК
 11. Нарушение механизмов репарации ДНК