Задать вопрос врачу онлайн
Запись на прием к врачу

Етіологія та патогенез печінкової недостатності

Печінкова недостатність найчастіше виникає при вірусних гепатитах (вірус А і В), гострих отруєннях (грибами, дихлоретаном, фосфором, чотирихлористим вуглецем, миш’яком), як наслідок важких токсикозів вагітності, опікової хвороби, засто­сування інгаляційних анестетиків, антибіотиків чи сульфаніла­мідних середників з гепатотоксичною дією, при масивній бакте­ріальній інвазії, цирозах, первинних та метастатичних пухлинах печінки.

Виражена печінкова недостатність проявляється комою. Пе­чінкова кома буває ендогенна (печінково-клітинна, “розпадна”), екзогенна (порто-кавальна, “шунтова”) та змішана.

Токсичне ураження тканин печінки із руйнуванням більше ніж 70 % гепатоцитів зумовлює розвиток ендогенної коми.

При цирозах печінки високий тиск у ворітній вені протидіє току крові, вона переходить у систему порожнистої вени. Тому печінка не здатна ефективно очистити кров - виникає екзоген­на кома. В клінічній практиці спостерігають найчастіше змішані форми печінкової недостатності.

Ураження центральної нервової системи при печінковій комі зумовлено рядом причин. Насамперед це аміачна енцефалопатія (синтез сечової кислоти із аміаку різко порушується, і рівень його в крові зростає в декілька разів). Провокуючими фактора­ми можуть бути харчові продукти, багаті на білки; шлунково-кишкові кровотечі; лікарські середники снодійного та наркоти­чного ряду; алкоголь; операції; інфекції; метаболічний алкалоз. У тканинах ЦНС накопичуються так звані “несправжні” медіа­тори (октопамін), амінокислоти (метіонін, фенілаланін, тирозин, триптофан) та їх токсичні метаболіти. На фоні гіпопротеїнемії виникають інтерстиціальні набряки, що призводить до дихаль­ної та тканинної гіпоксії. Порушення синтезу різних ферментів, розлад вуглеводного та жирового обмінів, метаболічний алка­лоз із гіпокаліємією ускладнюють ураження центральної нерво­вої системи.

<< | >>
Источник: Ковальчук Л.Я. та ін.. Анестезіологія, реанімація та інтенсивна терапія невідкладних станів. 2003

Еще по теме Етіологія та патогенез печінкової недостатності:

 1. Етіологія та патогенез гострої ниркової недостатності
 2. Інтенсивна терапія печінкової недостатності
 3. Етіологія та епідеміологія
 4. Клінічні прояви недостатності печінки
 5. Етіологія гострих тонзилітів
 6. Клінічні прояви гострої дихальної недостатності
 7. Стадії перебігу гострої ниркової недостатності, особливості клінічних проявів та інтенсивної терапії
 8. Патогенез
 9. Патогенез
 10. Патогенез
 11. Патогенез
 12. ПАТОГЕНЕЗ
 13. ПАТОГЕНЕЗ
 14. ПАТОГЕНЕЗ
 15. ПАТОГЕНЕЗ.