<<
>>

Природа сюжетно-рольової гри дошкільника

Ігри дітей дошкільного віку досліджували М. Я. Басов, Д. Б. Ельконін, О. В. Запорожець, Д. В. Менджерицька, О. І. Тіхєєва, С.Л.Новосьолова та ін. Образ дорослого, його соціальних взаємин та ролей набуває у дошкільника розгорнутого характеру.
Якщо у ранньому віці внаслідок включення дитини у дії дорослих як об’єкту їх турботи й піклування головним елементом образу дорослого для малюка була його предметна діяльність, то дошкільник по-іншому сприймає життя дорослих.

Тепер значно більше уваги він приділяє взаєминам дорослих людей, виконанню ними суспільних функцій: батько – водій автобуса, він перевозить людей, приносячи цим користь; мама – вчителька, яка навчає дітей писати й читати тощо. Дошкільник значно глибше розуміє оточуюче соціальне життя, ніж дитина раннього віку, а тому на шляху його прилучення до дорослого життя він вже не задовольняється наслідуванням дій дорослих, а прагне засвоїти їхні соціальні функції. Проте його можливості не дозволяють досягти цього у реальності, головним способом прилучення дошкільника до життя дорослих починає виступати сюжетно-рольова гра, в якій дитина стає «лікарем», «учителем», «водієм».

Слід відзначити важливу ознаку сюжетно-рольової гри – її самодіяльний характер. Д. В. Менджерицька на цій підставі вважала за необхідне такі ігри називати творчими, оскільки вони виникають за власним почином та задумом дітей. Сюжетно-рольова гра слугує на етапі дошкільного віку провідним засобом соціалізації дитини, у ході якої в неї формуються важливі психічні функції та особистість. Відображення життя дорослих у сюжетно-рольовій грі набуває значно складнішого змісту, ніж в іграх предметних. Головним об’єктом при цьому вже виступає не просто зовні представлена предметна діяльність дорослих, а внутрішні зв’язки між ними, суспільний розподіл праці та взаємообмін результатами діяльності; позиція кожного дорослого у широкому соціальному контексті та координованість цих позицій різних людей.
<< | >>
Источник: Т.В. Дуткевич. Дитяча психологія. 2012

Еще по теме Природа сюжетно-рольової гри дошкільника:

 1. Рівні розвитку сюжетно-рольової гри у дошкільника
 2. Роль та ігрові дії дошкільника як центральний компонент сюжетно-рольової гри
 3. Особливості сюжетно-рольової гри дошкільника
 4. Прийоми активізації сюжетно-рольової гри
 5. Організація сюжетно-рольової гри. Іграшки
 6. Поняття про сюжет та зміст сюжетно-рольової гри
 7. НОРМАТИВНІ ПОКАЗНИКИ ТА АКТИВІЗАЦІЯ СЮЖЕТНО-РОЛЬОВОЇ ГРИ У ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
 8. Формування передумов рольової гри
 9. Взаємозв’язок трудової діяльності та гри дошкільника
 10. Розвиток гри у дитини до 3-х років
 11. Сценарии сюжетно-ролевых игр и актерских этюдов по гендерной тематике
 12. Розвиток співпраці дошкільника з однолітками
 13. Розвиток особистості дошкільника
 14. Розвиток самооцінки у дошкільника
 15. Розвиток самосвідомості старшого дошкільника
 16. Розвиток міркувань дошкільника